⭐️قابل توجه همکاران محترم:⭐️ امکان پلمپ و صادرات کود دی آمونیوم فسفات رازی به طور مستقیم از بندر امام و تحویل در مرز دلخواه از کشورهای همسایه فراهم می باشد.همچنین به شکلی ویژه عرضه کود سولفات آمونیوم کریستال محصول ازبکستان صورت میگیرد.


علائم کمبود روی در گیاهان مختلف

  • PDF
FeaturedMost Hit
+ 2
+ 0


علائم کمبود روی در گیاهان مختلف:


گندم:

کمبود روی در گندم عملکرد و کیفیت دانه را کاهش می دهد. علایم کمبود ابتدا در برگهای جوان نمایان می گردد. در مراحل اولیه کمبود، رگه های سبز روشن تا سفید و نواحی سوخته(نکروزه) در هر دو طرف برگها ظاهرشده ، درمراحل شدیدتر برگهای پایینتر نیز کاملا زرد و کوتاه شده اما با این حال هنوز عرض طبیعی دارند. معمولاً حاشیه برگها به رنگ سبز باقی می ماند اما گاهی نیز در بعضی موارد گوشه های برگ به رنگ قهوه ای درمی آید. برگها کوچک می مانند و نواحی زرد شده بین رگبرگها افزایش می­یابد. در قسمت رویی برگ نیز لکه های سوخته که بعد از مدتی به هم پیوسته و نواحی سوخته قهوه­ای روی برگ ایجاد می کنند، ظاهر می شوند. علایم سوختگی در برگهای مسن تر واضحتر است که به تدریج این برگها خم شده و می زیزند. کمبود روی در مزارع معمولاً به صورت تکه تکه است اما می تواند به سرعت گسترش یابد که بستگی به درجه تنش دارد.

تغذیه محصول با کودهای روی و یا برگپاشی می تواند عملکرد را افزایش داده و نیز مقاومت گیاهان را به قارچها بهبود بخشد.

ذرت:

نشانه های کمبود روی در ذرت معمولاً به صورت نوارهای زرد رنگ در برگها ظاهر می شود و قسمتهایی از برگ که نزدیک به ساقه هستند به رنگ زرد تا سفید در می آیند. در مراحل شدیدتر کمبود، فاصله میان گره ها کوتاه شده و در برگهای پایینی نوارهای زرد یا قرمز به چشم می خورد و رشد گیاه متوقف می شود.

برای رفع کمبود از کودهای و یا برگپاشی محلول سولفات روی استفاده می شود.

سورگوم ( ذرت خوشه ای)

علائم کمبود روی در دانه های سورگوم بسیار شبیه ذرت بوده اما از وضوح کمتری برخوردار است. سورگوم به اندازه ذرت به کمبود روی حساس نیست اما کمبود روی رسیدن دانه ها را به تعویق می­اندازد.

سویا:

بعد از ذرت سویا و کرچک محصولاتی هستند که بسیار تحت تأثیر کمبود روی قرار می گیرند.

نشانه های مهم کمبود به صورت برگهای سبز روشن تا زرد (همراه با زرد شدن بین رگبرگها ) و متوقف شدن رشد می باشد. برگهای پایینی برنزه شده و نواحی نکروزه گسترش می یابد و رسیدن به تأخیر می افتد.

انگور:

کمبود روی باعث متوقف شدن رشد ریشه ها شده، برگها کوچک مانده و نواحی بین رگبرگها زرد می­شود. در ایران کاربرد کودهای مولتی از ریز مغذی ها شامل روی، مس، آهن و منگنز می توتند در ازایش عملکرد و کیفیت دانه ها مؤثر باشد.

درختان میوه:

در درختان میوه ابتدا رنگ برگها کمی زرد می شود و رنگ برگهای انتهایی شاخه کمی روشن تر است. فاصله میان گره در انتهای شاخه های جوان کم شده و برگهایی که از این جوانه ها بیرون می آیند باریک، نازک و روشن تا سفبد هستند. گاهی یک یا چند برگ بزرگ نیز ظاهر می شود. جوانه های برگی بقیه شاخه باد کرده ولی باز نمیشوند و گاه یکی دو برگ در پایین شاخه ظاهر می شود. این مجموعه به شاخه ها یک حالت مشعلی می دهد که با نگاه اول می توان آن را به کمبود روی نسبت داد. این علائم در هلو آن قدر ممکن است شدید شود که تمام سر شاخه ها لخت شوند. در گلابی علائم خفیفتر است. در مرکبات برگها کشیده و ابلقی می شوند و سر شاخه ها ممکن است خشک شوند.

خسارت عمده کمبود روی ریختن میوه های درختان دانه دار و هسته دار در طول تکامل آنهاست و شدیدترین حالت را می توان در موقعی که سیب به اندازه گردو می شود مشاهده کرد. در ان موقع گاه تا 80 درصد میوه درختان می ریزد. در مرکبات کمبود روی با پوست کلفت شدن و ضخیم شدن سفیده و غیر قابل فروش شدن میوه مشخص می گردد.

 

پیشگیری و معالجه

چون اغلب کمبود روی در باغات جوانی که اراضی آن بکر یا تسطیح شده باشد ظاهر می شود، بنابراین توصیه می شود قبل از اقدام به کاشت درخت وضعیت روی در این خاکها بررسی گردد تا بتوان نسبت به اصلاح اقدام نمود. به دلیل اینکه گیاهان خانواده بقولات مانند شبدر و یونجه قدرت زیادی برای جذب روی دارند و ریشه آنها روی را از اعماق خاک به سطح می آورد کاشت این گیاهان به عنوان کود سبز برای اصلاح اراضیی که مشکوک به کمبود روی هستند توصیه می شود. همچنین می توان در اراضی که کمبود در آنها دیده می شود از گونه های مقاوم نیز استفاده کرد.

همانطور که قبلاً ذکر شد روی باید به فرم محلول در خاک وجود داشته باشد. دو ترکیب سولفات روی و کلاتهای روی برای اصلاح کمبود روی با توجه به اینکه محول هستند بسیار مناسب می باشند. مقدار مصرف سولفات روی 200 تا 400 گرم برای هر درخت ، 20تا 40 کیلوگرم در هکتار برای کشت خطی و 5/1 برابر آن برای کشت دست پاش می باشد. کلات روی نیز بسیار مؤثر است اما کاربرد سولفات روی اقتصادی تر و مؤثرتر است

 

کاربردها ی روی در صنعت

روی برای آبکاری فلزات استفاده می‌شود تا از زنگ زدگی آنها جلوگیری کند.
روی در آلیاژهایی نظیر برنج به کار می‌رود. برنج ، بخاطر استقامت و مقاومت در برابر زنگ زدگی و خوردگی کاربردهای وسیعی دارد.
روی بطور گسترده در صنعت خودرو سازی استفاده می‌شود. همچنین روی در فلز ماشین تحریر فرمولهای مختلف لحیم نقره آلمانی و .... بکار می‌رود.
روی لوله‌ای به‌عنوان قسمتی از محتوی باطری‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد.
اکسید روی به‌عنوان رنگدانه‌های سفید در رنگهای آبی و همچنین به‌عنوان فعال کننده در صنعت Rubber استفاده می‌شود.
کلرید روی به‌عنوان بوگیر و همچنین محافظ چوب نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد.
سولفید روی در رنگدانه‌های درخشان ، برای تولید عقربه‌های ساعت و موارد دیگری که در تاریکی می‌درخشد، استفاده می‌شود.
 

منابع غذایی

ما 20 تا 40 درصد میزان روی موجود در غذا را جذب می‌‌کنیم. غذاهایی مانند گوشت قرمز، ماهی، مرغ و بوقلمون، آماده‌ترین شکل قابل دسترس روی قابل جذب هستند. روی موجود در سبزیجات کمتر برای بدن ما قابل دسترس است و فیبر سبزیجات به تنهایی میزان روی را که قابل جذب و استفاده است کمتر می‌کند. محصولات لبنی و تخم مرغ دارای میزان نسبتاً خوبی روی هستند اما جذب روی از این مواد مشکلتر است.

غذاهای زیر بهترین منبع قابل استفاده روی است:

صدف نرم تن(غنی‌ترین منبع)، گوشت قرمز، میگو، خرچنگ و دیگر ماهی‌های صدف، منابع دیگر روی که کمتر قابل جذب است شامل لوبیا، نخود چشم سیاه، سویا، بادام زمینی) غلات کامل، فیبرو، توفو، مخمر آبجو، سبزی پخته شده، قارچ، لوبیا سبز و دانه کدو است.

 

قرنها پیش از اینکه روی به فرم فلزی خود کشف شود سنگ معدن آن برای ساختن اجسام برنجی و ترکیبات روی در بهبود زخمها و درد چشم استفاده می شد. اولین کالاهای برنجی در زمان آگوستوس (20 سال قبل از میلاد مسیح) ساخته شد. آنها کالامین و مس را با یکدیگر در بوته آهنگری حرارت می‌دادند که در این عمل اکسید روی در کالامین کاهش می‌یافت و فلز روی آزاد توسط مس به دام انداخته می‌شد و به شکل آلیاژ در می‌آمد. برنج بدست آمده ، یا در قالب ریخته می‌شد یا با چکش به شکلهای مختلف در می‌آمد. در قرن 12 تا 16 میلادی فلز روی و ترکیبات اکسید روی در هند به دست می آمد ، در قرن 17 ام ساخته های رویی به چین هم رسید. در سال 1743 میلادی اولین معدن روی در اروپا در بریستول انگلستان تأسیس گردید

مشخصات مطلب

  • بازدید: 10716
  • تاریخ انتشار: چهارشنبه ۱۳ بهمن ۱۳۸۹ ساعت ۱۸:۳۱
  • شناسه مطلب: 139

 

آدرس کارخانه : یزد ، اشکذر
کیلومتــــــــر 2 جــــــاده طبس
تلفـن تماس : 
035-32721755
035-32721754
نمابر ( فکس ) : 
035-32721288
تلفن همراه : 
09133511214
09122256000

-------------------------

کلیه حقوق متعلق به شرکت پرنیای کویر یزد می باشد 2009©

طراحی سایت

برچسب های تصادفی کود


شما در این صفحه هستید :