⭐️قابل توجه همکاران محترم:⭐️ امکان پلمپ و صادرات کود دی آمونیوم فسفات رازی به طور مستقیم از بندر امام و تحویل در مرز دلخواه از کشورهای همسایه فراهم می باشد.همچنین به شکلی ویژه عرضه کود سولفات آمونیوم کریستال محصول ازبکستان صورت میگیرد.


اطلاعات آموزشی مربوط به مدیریت تغذیه و ادوات در باغ

  • PDF
Featured
+ 1
+ 0

مشکلات تغذیه ای مرکبات به مدیریت مصرف بستگی دارد و مهم ترین فاکتوری که در عملکرد، گل دهی ، تولید و سلامت درخت مؤثر است و بیشترین مدیریت را نیاز دارد ازت می باشد. بیشترین نیاز به ازت در زمان گل دهی درخت است در حالیکه کمترین جذب از خاک در این زمان صورت می پذیرد، یعنی بین رشد قسمت هوایی و زمینی اختلاف فاز وجود دارد، چون درجه حرارت هوا به بالای صفر بیولوژیک (بین 16 تا 17 درجه) رسیده، قسمت هوایی درخت بیدار شده و گل دهی آغاز می شود، اما ریشه هنوز خواب است که این اختلاف فاز بین 15 تا 20 روز طول می کشد. به دلیل حرکت سینوسی گرما در خاک در این زمان هر چه کود پای درخت بریزیم هیچ کمکی به درخت نمی کند. راندمان جذب خوب در اسفند ماه کمتر از 15% است.

گل دهی تحت تأثیر ازت ذخیره درخت صورت می گیرد پس باید از سال قبل از طریق محلول پاشی زمستانه مدیریت صورت گیرد هرچند این کار ازت ذخیره درخت را بالا نمی برد اما ازت جوانه ها را افزایش می دهد که و تا حدودی نیاز گل ها را تأمین می کند. حدوداً 20 روز قبل از اینکه گل ها باز شود تمایز آغاز می شود. محلول پاشی هنگامی صورت می گیرد که با چشم غیر مسلح بین جوانه رویشی و زایشی تمایز قائل شویم.
در فصل پائیز هم زمانی که هوا رو به سرما می رود قسمت هوایی درخت به خواب می رود ولی ریشه هنوز فعالیت خود را ادامه می دهد البته بعد از 20 روز ریشه هم به خواب می رود، این بازه زمانی بهترین زمان برای ازت دهی ناچیز به درخت است. این ازت توسط ریشه جذب می شود ولی وارد ساختار درخت نمی شود و چون از طریق مولکولی وارد ریشه می شود نه تنها نسبت به سرما حساس نمی شود بلکه به خاطر پتانسیلی که ایجاد می کند به سرما مقاوم می شود. ولی اگر ازت دهی زودتر صورت گیرد وارد ساختار درخت شده و به ازت آلی و در نهایت به پروتئین تبدیل می شود و باعث رشد شده و مقاومت درخت را نسبت به سرما کاهش می دهد.

رابطه مدیریت تغذیه با سال آوری: گلدهی نارنگی ها روی فلش بهاره است.در صورت مصرف نامناسب ازت در درخت نارنگی، فلش بهاره ایجاد نشده در نتیجه برای سال بعد بار کمی تولید می کند. اما در تامسون فلش تابستانه بیشتر در گل دهی تأثیر دارد. ازت دهی اسفند ماه در نارنگی تأثیری در گل دهی ندارد.

یکی از دلایل سرخشکیدگی بافت سنگین خاک است. چراکه در این خاک رشد ریشه هم متوقف می شود و جذب پائین می آید پس باید مدیریت تلفیقی باشد یعنی هم کودهای شیمیایی و هم کودهای آلی استفاده کنیم.

در خصوص استفاده از روتیواتور توصیه می شود حداقل استفاده از ادوات در باغات صورت گیرد زیرا باعث سفت شدن و غیر قابل نفوذ شدن خاک به آب می شود که در نهایت مشکلات تغذیه ای ایجاد می شود . برای کنترل علف هرز راههای مختلفی وجود دارد که یکی از آنها استفاده از روتیواتور است. روتیواتور را باید طوری بزنیم که از محدوده آبچکان جلوتر نیاید یعنی به سمت داخل درخت نباشد چراکه در این صورت به ریشه ها آسیب و در نهایت به درخت شوک وارد می شود.

مشخصات مطلب

  • بازدید: 5231
  • تاریخ انتشار: شنبه ۲۰ آذر ۱۳۸۹ ساعت ۲۰:۵۷
  • شناسه مطلب: 93

 

آدرس کارخانه : یزد ، اشکذر
کیلومتــــــــر 2 جــــــاده طبس
تلفـن تماس : 
035-32721755
035-32721754
نمابر ( فکس ) : 
035-32721288
تلفن همراه : 
09133511214
09122256000

-------------------------

کلیه حقوق متعلق به شرکت پرنیای کویر یزد می باشد 2009©

طراحی سایت

برچسب های تصادفی کود


شما در این صفحه هستید :